Forum Gündemi:

Konu Başlığı : ALES sonbahar dönemi sınavı yapıldı

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Kpss Teknik
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Site Kurucusu
727
konular
8
REP PUANI
Administrator

24.12.2013
(Kayıt Tarihi)
Bay
(Cinsiyet)
Galatasaray
(Tuttuğu Takım)
(yaşı)
Öğrenci
(Mesleği)
23.11.2014, Saat: 18:35 (Son Düzenleme: 01.01.2020, Saat: 23:27, Düzenleyen: Kpss Teknik.)
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), 81 il merkezi ile Lefkoşa ve Bişkek'te gerçekleştirilen sonbahar dönemi sınavı saat 9.30'da başladı ve 150 dakika sürdü.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) yapıldı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), 81 il merkezi ile Lefkoşa ve Bişkek'te gerçekleştirilen sonbahar dönemi sınavı saat 9.30'da başladı ve 150 dakika sürdü.

Sınavda sayısal ve sözel bölümden oluşan test uygulandı. Sınavın sonuçları açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerli olacak.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolara naklen atanmak ve lisansüstü eğitimi programlarında öğrenim görmek isteyenlerin ALES'e girmesi gerekiyor.

Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacak. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri gerekiyor.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacak.

Kaynak : memuruz.net

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  2019-ALES/1 Başvurularının Alınması Kpss Teknik 0 1,034 05.03.2019, Saat: 16:36
Son Yorum: Kpss Teknik
  ALES'te köklü değişikliğe gidildi... Sınavın geçerlilik süresi 5 yıla çıktı Kpss Teknik 0 2,055 07.09.2017, Saat: 19:42
  2014 - Ales Deneme Sınavı Yargı Kpss Teknik 0 2,521 23.04.2014, Saat: 19:56

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi